Daglig sex giver bedre sædkvalitet

Send indlæg som email



{lang: 'da'}

Ny forskning afliver myten om, at par, der ønsker børn, bør vente et par dage mellem hvert samleje for at øge antallet af sædceller i manden sæd.

Tværtimod mener et forskerteam fra Sydney University nu, at flere dages seksuel pause faktisk forringer sædkvaliteten, og at par der ønsker børn derfor bør have sex så ofte så muligt.

Ved hjælp af mikroskopi undersøgte australske forskere sædkvaliteten hos 42 mænd med ringe sædkvalitet. De blev bedt om at aflevere sædprøver dagligt i syv dage. Deres sæd blev sammenlignet med sæd, som de afleverede med to-tre dages pause mellem udløsningerne. Alle, med undtagelse af fem testpersoner, forbedrede sædkvaliteten ved daglig sædafgang.

Dr. Allan Pacey fra British Fertility Society, der arbejder med oplysning til barnløse par, siger at flere dages pause mellem udløsning øger mængden af sæd, men at sædkvaliteten samtidig bliver ringere. »Der er par, som tror, at sjældne udløsninger øger sædkvaliteten, men sådan forholder det sig ikke,« siger Allan Pacey.

»Jeg husker et par, hvor kvinden kun lod manden få udløsning på det tidpunkt om måneden hvor hun var mest frugtbar, hvorefter den stakkels mand måtte vente en måned før, han fik noget igen,« tilføjer Allan Pacey. »Det er der ikke længere nogen grund til«.

Hvad mener du? Aflivede dette lige en myte for dig? Skriv en kommentar…

{lang: 'da'}

Læs også:

  1. Rygning og overvægt giver dårlig sæd
  2. Fertilitetsmonitor giver bedre chancer
  3. Derfor forringes mænds sædkvalitet
  4. Hjælp giver sundere børn

Klik her for at få et godt tilbud i butikken

Comments

  1. smukke-nessy says:

    okay så kan det være at man skal være sammen med sin kæreste lidt mere måske end da flere gange på en dag … smiler

  2. Det er rigtigt smukke-nessy! Bare gå til den hvis I vil være gravide…

    Denne undersøgelse er godt for parforholdet.

  3. Maria says:

    Hej,
    da min kæreste har nedsat sædkvalitet er vi igang med inseminering. Første forsøg var der desværre ikke noget. Der MÃ… man ikke have haft udløsning i døgnet inden..??

    Det stemmer ikke overens med ovenstående.

    Vh maria

Skriv en kommentar...

*