Ny vaccine mod livmoderhalskræft




Så for nylig en artikel om en ny vacine mod livmoderhalskræft, der kan forebygge op mod 70 procent af alle tilfælde af sygdommen.

Artiklen fortalte at der specielt i Sønderjylland har været endog meget stor interesse for vaccinen. Det til trods for at den faktisk koster 3.500 kroner, som man indtil videre selv skal betale.

Alene i Sønderjyllands amt har omkring 4.500 piger og yngre kvinder i 2007 valgt at betale for vaccinen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler at alle 12-årige piger skal kunne få vaccinen gratis. Og dette er der opbakning til fra politikerne. Hvis vaccinen bliver gjort gratis for alle kvinder ville udgiften løbe op i mindst 84 millioner kroner årligt.

84 millioner skønnes at være en billig investering, hvis vaccinen virkelig kan forebygge 70 procent af alle forekomster af livmoderhalskræft. De samlede udgifter til behandling må da være langt større.

Se Googlesøgning på emnet.

Har du fået denne vaccine i løbet af 2007 eller planlægger du at få den i løbet af 2008, så lad os høre fra dig om hvilke overvejelser du har gjort dig.

Relaterede artikler:

  1. Ny vaccine til småbørn
  2. Forskning frikender MFR for mistanke
  3. Sund levevis forebygger blodpropper

Skriv en kommentar...

*