Mangler du ideer til at smide de overflødige kilo efter graviditeten? Denne specielle tredageskur fra midten af firserne, lover en effektiv udrensning af kroppen, et hurtigt vægttab og mere energi.
Ideen er at man følger kuren nøje i præcis tre dage, hvorefter man går tilbage på »almindelig« kost i mindst 4-5 dage. Derefter man kan tage en eller flere runde til…
Tredageskuren siges at have en speciel virkning på stofskiftet, hvilket dog endnu ikke er dokumenteret direkte. Oprindeligt blev man lovet et vægttab på ca. fem kilo på bare tre dage. Dette vil formentlig primært bestå af væsketab, men da kuren ikke er decideret usund får du den alligevel.
Tredageskuren er en meget præcis madplan, som skal følges slavisk i både indhold og mængde. Hvis man spiser andet eller mere, eller springer et måltid over, virker kuren ikke efter hensigten. Til gengæld er det kun tre dage, og der er ikke motion inkluderet i kuren. Det skulle nok være til at holde.
OBS: Har skimmet internettet for informationer om denne kur, og har fundet en række forskellige kure under samme navn. Den følgende ser ud til at være meget tæt på den oprindelige.
Første dag
Morgenmad:
Varmt vand, sort kaffe eller te med sukkerfrit sødemiddel eller uden
En halv grapefugt eller en deciliter juice
En skive toastbrød med en teskefuld peanutbutter
Frokost:
En halv deciliter tun
En skive toastbrød
Varmt vand, sort kaffe eller te med sukkerfrit sødemiddel eller uden
Aftensmad:
85 gram kyllingekød (eller andet magert kød)
En deciliter grønne bønner
En deciliter gulerødder
Et æble
En deciliter vanilieis
Anden dag
Morgenmad:
Varmt vand, sort kaffe eller te med sukkerfrit sødemiddel eller uden
Et kogt æg
En halv banan
En skive toastbrød
Frokost:
En deciliter eller tun
En deciliter hytteost or tuna
Otte tynde hvide ostekiks
Aftensmad:
To oksekødspølser
En deciliter broccoli eller kålhoved
En halv banan
En deciliter almindelig vanilieis
Tredje dag
Morgenmad:
Varmt vand, sort kaffe eller te med sukkerfrit sødemiddel eller uden
Fem tynde hvide ostekiks
En skive cheddarost
Et æble
Frokost:
Varmt vand, sort kaffe eller te med sukkerfrit sødemiddel eller uden
Et kogt æg
En skive toastbrød
Aftensmad:
En deciliter tun
En deciliter gulerødder
En deciliter blomkål
En deciliter melon
En deciliter almindelig vanilieis
Derudover skal man drikke en liter vand om dagen
Formålet med at skifte mellem tredageskuren og almindelig kost på den foreskrevne måde, er at forebygge at stofskiftet skifter om til »katastrofe-beredskab« hvor kroppen sparer på energien og derved sænker forbrændingen.
OBS: Eftersom denne kur kun indeholder ca. 1000 kalorier om dagen, er det ikke en kur som gravide bør følge. Den bør kun følges når man har født og ønsker et hurtigt vægtab. Vær også opmærksom på at en kur eller diæt ikke er en langsigtet løsning på kroniske vægtproblemer. Her skal der fokus på en holdbar ændring af ens mad- og motionsvaner.
Hvad mener du? Har du prøvet denne kur eller tilsvarende kure? Skriv en kommentar…

















Kam man ikke spise to skiver knækbrød ell. en skive rugbrød i stedet? Jeg bryder mig ikke så meget om hvidt brød, synes også næsten, at det bør være sundere med det andet. Isen kan den skiftes ud med hytteost eller yoghurt?
Venlig hilsen Camilla
Jeg tror det har noget med energitætheden at gøre. Der er mere energi i rugbrød end der er i hvidt brød, og mere energi i isen end der er i yoghurt og hytteost… Så hvis du konsekvent bytter de to ting rundt bør det vel give det samme???
God vind
Jeg har prøvet en lignende kur. Der er kun få forskellige ting der ikke er det samme. Jeg tabte cirka 3 kilo på de 3 dage. Man skal ikke regne med at kunne tabe 5 kilo men hvis nogen er heldige er det jo fedt! Hvis du i de 4 andre dage træner en del og spiser sundt og lidt kan du tabe dig meget. Efter de 3 kilo tabte jeg mig yderligere 2,5 kilo, så på en uge er de 5 kilo røget, hvis du holder dig selv i ørene. For mig var kuren 100% god og tog det heller ikke på bagefter
Hejsa, trænger lige til at tabe nogle hurtige kilo, så dette lyder jo super. Forstår jeg det korrekt: Man følger denne kur i 3 dage, herefter 4 dage med sund og alm kost og motion og derefter denne kur 3 dage igen? Hvor længe skal man fortsætte eller er det bare en uge ialt?
Jeg er 16 år og har virkelig et problem jeg føler mig så fed jeg er ca. 175 i højden og vejer 68-69 . ja jeg føler mig så ekstrem fed at nogengange sidder jeg og tuder jeg vil gerne tabe mig de 5 kilo . men ved ikke om nogen kan hjælpe jeg føler mig FED!!!
Kære Melissa
Jeg kan læse at du føler dig fed. Det lyder rigtig svært især når du er 16 år. Har du forsøgt at tale med nogen om dit problem eller er det noget som du selv går rundt med? Der sikkert nogle som ville give dig alle mulige gode råd om hvordan du kan tabe dig, men det vil jeg ikke. Da jeg har en formodning om at der ligger mere i det end det at du føler dig fed. Det lyder så om du er rigtig ked af det og trænger til at tale med en om dit problem. Er der ikke en du kunne henvende dig til og spørge om hjælp? Hvis dette ikke er tilfældet må du endelige skrive igen. Så kan det være jeg kan hjælpe dig med at finde en du tale med.
Hilsen Rikke
Kære Melissa
Jeg kan se på din vægt i forhold til din højde at du absolut ingen grund har til at føle dig fed. For det er du jo ikke…for det er præcis min højde og vægt..He he
Selvfølgelig kan jeg også indimellem føle at jeg gerne lige vil smide et par kilo, men i bund og grund er jeg godt tilfreds.
Jeg tror ligesom Rikke at du skal tale med nogen om det her, for det lyder da som om du har det lidt svært med dig selv.
Kærligste knus hende som som også er 1,75 og vejer 68-69kg
Hej, vil meget gerne lave denne kur, men ‘må’ man det mens man ammer?
Jeg ammer på 5. måned…
Hej
Er ved at afslutte min 3 dag og her til morgenen sagde vægten et tab på 1,7 kilo.
Jeg synes den har været hård. Jeg har været meget sulten hen af eftermiddag hver dag hvor jeg er blevet svimmel og mat i kroppen – men jeg har holdt den.
Det har også været hårdt at ikke må få sine mellemmåltider af frugt og lignende. Er vant til at spise 5-6 gange i løbet af en dag!
Tror ikke selv på et vægttab mellem 3-5 kilo. Ved godt det ikke er ren fedt der forsvinder. Men hvis det kan få en til at sætte sin mængde madindtagelse lidt ned er det jo en start.
Sidst men ikke mindst kan jeg godt lide at den ‘kun’ er 3 dage af gangen. Det er til at holde ud….
Hilsen ‘Den Madglade’
Min mand og Jeg har været på 3 dages kuren i nu 1 uge og 3 dage og min mand har tabt 5 kg mens jeg har tabt 4 kg, men vi har også været godt i byen i de 4 dage hvor man selv må bestemme mad.
Jeg syntes det er en rigtig god måde at starte på, den passer lige til mig.
mvh DM
Hej…
jeg er 176 høj min vægt 77,9, så har seriøst brug for at smide nogen kg…
Jeg er på 2 dagen, i 3 dags kuren.. har tabt mig 2,8 kg ind til nu… jeg synes det er en kanon måde at komme igeng med et vægt tab på… glæder mig til at se hvad vægten siger imorgen
Hej igen…:)
Det er så den 3 dag idag vægten er gået fra 77,9 til 74,3 jeg skriver igen i næste uge så kan vi få af se om det holder eller om det bare er væske der skyldes vægttab…
Ind til vidrer er jeg godt tilfreds.. kan også mærke forskel på mine bukser
Så er jeg hoppet på vognen og er snart færdig med 1 dag, synes allerede at jeg mangler mine mellem måltider og er pænt sulten – MEN jeg holder ud!
GO til mig og alle jer andre der kæmper
Hej. Jeg ha ligesom Sara et spørgsmål omkring denne “kur” når man ammer, min datter er 5 måneder gammel, og har snart brug for at komme af med nogle kilo. Så vil gerne igang med denne 3 dages kur… Men må man det når man stadig ammer?
Så vil jeg også prøve kuren!
Er der nogen, der kan anbefale et ostekiks mærke?
Spises grøntsagerne til aftensmaden rå eller kogt?
og skal det være en fedtfattig vanilieis?
Er på kuren og det er min første dag. Fødte for 6 mdr siden og har smidt de 30 kg af de 35 jeg tog på, og har bare ikke kunnet komme af med de sidste. Så denne kur lyder til at være perfekt. håber den virker! vil også gerne vide om man kan bruge den fløde-vanille is som er i familie med tricolora’en (den trefarvede) fra netto?
SKAL man følge den helt nøgagtig? hvad nu hvis man ikke spiser noget, og træner helt vildt?
Der er mange ting jeg ikke kan lide. så tænkte på om det er okay man springer de ting man ikke kan lide over?
Hallo hallo
Du får her en meget præcis vejledning i en kur der virker!
Hvorfor begynde at lave om på noget i den? Hvis du er så klog, at du ved bedre end dem der har udviklet den, hvordan kan det så være du har brug for en kur?
Hvis du ikke kan følge kuren slavisk, så find en anden kur du kan følge slavisk.
Mange hilsner
Graviditet.dk
Det var da noget af et svar fra graviditet.dk
hvor er kunde/brugervenligheden henne?
Hej DD – hvem du så end er
Tak for din kommentar.
Godt ord igen. Og nogle gange er venlighed vel også at være ærlig. Hvis der i kuren havde stået »spis hvad du vil« så havde det jo været noget andet. Herregud, det er bare tre (3) dage det handler om. Hvis man laver det hele om fordi der er nogle småting man ikke kan lide, så vil man åbenbart ikke gøre det der skal til – og det er måske på længere sigt det der er problemet.
Mange frugtbare hilsner
Graviditet.dk
Hej, har i sinde at prøve dette her. Der står, at man skal drikke en liter vand om dagen… Man må vel gerne drikke mere vand (?)
hej. Ville det hjælpe ville Man tabe flere kilo. hvis man to den 3 dags-kur 3 gange itræk? eller ville det bare være mere usundt ?
Alle de som har prøvet siger at de taber sig, men er der ikke nogen som har oplevet at de har taget det hele på igen og måske endda mere til??
Hurtige kurer er jo fantastisk fristende, men man taber sig fordi man spiser så få kalorie og med så få kalorie begynder kroppen at “spise” af dine muskler. Det er svært at bygge muskler op igen, meget sværere end fedt, dertil kommer at muskler i sig selv forbrænder meget mere end fedt.
Så for din egen skyld, så overvej lige om det at undertrykke din sult i 3 dage og spise dine muskler op indefra er vejen frem, fremfor at se lidt på dine nuværende vaner og lave nogle små ændringer.
hej. jeg skal li høre, skal man spise grønsagerne rå el kogte? og de 2 hotdogs man skal ha er d med el unden pølsen???
Hej hej, kunne også godt tænke mig at vide hvordan de hotdogs skal se ud, er det med ketchup og sennep eller hvordan?? Hvordan har I, der har prøvet kuren, gjort? Vh Rick…
hej må man ikke spis det sam hver dag
hej kan man ik spis rubød isedt for toasbrød
Jeg blev nødt til at skifte kødet ud med laks.