Spørgsmål til Sexolog Tanja Gluckstadt:
Hej Tanja. Min kæreste og jeg har besluttet at vi vil starte med projekt baby
Jeg har en dreng fra et tidligere forhold og ved at jeg er vældig frugtbar, da min søn blev lavet et par dage efter p-pille stop.
Jeg har nu for et par måneder siden stoppet på p-piller og har regelmæssig menstruation og også ægløsning (har testet med de der pindeteste). Så der er jeg heldig i forhold til mange piger (som jeg har læst om venter lang tid på deres mens).
Min kæreste derimod fik for nogle år siden testet sin sædkvalitet da han på daværende tidspunkt var gift med en pige, hvor de også prøvede at få børn. Han fik at vide at den ikke var særlig god, men at det godt kunne lade sig gøre at få et barn ud af det. Mit spørgsmål er så; om der er noget vi kan gøre for at forbedre vores chancer? Altså øge hans sædkvalitet…
Lige lidt info om “os”
Min kæreste er 29 år, bmi på 22,5, svømmer morgensvømning tre gange om ugen og lever “okay” sundt. Jeg selv er 23, bmi på 15, altså undervægtig (men har prøvet ALT i hele verden for at tage på i mange år).
Mvh N.
Kære N,
Tillykke med beslutningen om “projekt baby”. Husk dog også at nyde sex – for sexens skyld og ikke kun for at få en baby. Ã…rsagen til, at jeg siger det, er at jeg ser en del par, som helt glemmer hinanden, fordi de bliver så opslugt i at producere et barn og dermed bliver sex en tam omgang for fædrelandets skyld, og noget som skal dyrkes, når kvinden er mest frugtbar (har ægløsning).
Sexen mister sin glød og spontanitet, og kan derfor godt blive et pres imellem parret både mens man prøver på at blive gravide, og endda efter fødslen, og dette pres kan bevirke at man stille og roligt glider fra hinanden seksuelt, hvis man ikke får fortalt hinanden om, hvad hele processen gør for forholdet osv.
Med hensyn til jeres helbredstilstand, så ligger din kæreste indenfor normalområdet i forhold til vægt. At du er undervægtig lyder dog ikke som et problem i relation til frugtbarhed, eftersom du selv beskriver, at du ikke har haft problemer med at blive gravid i første omgang, og at du generelt er meget frugtbar og modtagelig.
På trods af at første gang gik hurtigt, så behøver det dog ikke at være tilfældet anden gang. Der kan være andre faktorer, som kan have indflydelse på, hvornår du bliver gravid igen. Helbredsmæssigt er vægt som sagt en faktor, men også dårlig kost, rygning og alkohol kan påvirke muligheden for at blive gravid. Hvis man også drikker meget kaffe, kan dette også have en negativ effekt. Derudover kan stress og generelle bekymringer (også meget fokus på at blive gravid), være hæmmende for muligheden for at opnå graviditet.
Du spørger efter muligheder for at øge mandens sædkvalitet, og jeg kender et godt link, hvor du kan læse mere om mulighederne – klik her for at se det.
Klik også her og se flere indlæg om emnet på Graviditet.dk.
Da I ikke har prøvet så lang tid endnu med at få barn, så vil der gå lidt tid, før I eventuelt kan få fertilitetsbehandling (normalvis henviser lægen først efter et år).
I ønskes alt det bedste og masser af kærlighed.
Kærligst,
Tanja Glückstadt
Sexolog og parterapeut
www.tanjagluckstadt.dk
PS: Har du forresten læst »Den Dovne Piges Guide til God Sex«? Klik her nu og check den på Saxo.com…
Hvad mener du? Har du nogle tips til at øge sædkvaliteten? Hvad har I selv gjort? Skriv en kommentar…















hej jeg vil gerne blive gravid.. Nå ens menstration er gået over hvor lang tid skal der gå til men kan blive gravid igen ??
Hilsen mig ..
Hej hej…!!!!
Jeg ønsker meget, at blive gravid igen. Jeg har en søn på 9 og en datter på 13. Jeg er en kvinde på 33 år og blev steraliceret for 6 år siden, da jeg skulle have fjernet overskyende maveskind, efter meget stort vægttab. Jeg havde været alene mor i 8 år og fandt sammen med min forlovede, sidste år. Jeg skal undersøges på Randers gynægologisk amb, for om jeg kan genåbnes. Hvad kan vi gøre, for at forøge chancerne, for at blive gravid igen….???
De kærligste hilsner
Diana
hej når noget spørsmål
nu har jeg været på p-pille siden jeg var 15 år og nu er jeg 23 år og min mand på 25 år han har en søn for et tidliger forhold… vi vil gerne ha et baren men vi har prøvet i ca 18 mdr… hvorlangtid går det føre mine p-piller er ude af kroppen
Annemette
hej….
jeg har hørt hvis man har været ved at blive gravid så skal man lave om på din kost…
ville høre om det passer osv
Annemette