Forum




Du skal være logget ind for at skrive indlæg Log ind Registrere

Søg Forums:


 






Hvad kan jeg gøre for at blive hurtigere gravid?

Indlæg
New Member

Fie

23:47 13. august 2008

Indlæg1

Hej.

Som de fleste herinde er jeg her for at vide noget om graviditet. Jeg tænkte så på hvad man evt. kunne gøre for at gøre det hele meget nemmere hvis man kan sige det sådan?

Min kæreste og jeg har været sammen i lidt over 5 år, og stadig unge i en alder af 21. Men ikke desto mindre har vi aftalt af begynde.

Jeg tænkte så på det med ægløsning. Er det 21 dage efter mens start, eller efter slut? eller slet ikke 21 dage? Og hvad kan evt. gøre for at øge changen?

En bekendt af mig har prøvet at blive gravid i ober et halvt år, og det fakta gør mig lidt nervør, da jeg har fået rimelig meget skruk!:)

Nå, Men. Jeg håber ikke jeg lyder alt for dum. Men at I har lyst til at hive nogle gode råd op af lommen?

Mvh. Fie

New Member

Toftegaard-Andersen

fyn

14:53 23. august 2008

Indlæg1

Hej fie. Undskyld jeg lige blander mig :-) men de 21 dage er fra menstuen er stoppet, men du har kun ægløsning i 24 timer, og det er lige inden du får din menstruation. Et godt råd er at gå på apoteket og købe sådan nogle strips du skal tisse på som viser dig om du har ægløsning, de koster godt nok 205 kr for 5, men så ved du hvornår i skal i "aktion" så at sige ;-)
Held og lykke med det

New Member

Tina2177

13:03 8. september 2008

Indlæg1

Hej
Hvis du har en cyklus på 28 dage, så har du ægløsning omkring 14 dagen efter første mens. dag og i og med at sædcellen kan leve i 2 dage (nogen siger op til 5 dage) så er der chancer for at blive gravid allerede 12 dage efter første mens. dag.
Da jeg blev gravid var det omkring 10. dag efter første mens. dag, hvilke overraskede både mig og min mand, da jeg var langt længere henne end hvad jeg havde regnede med.
Så alt i alt så vil jeg anbefale jer at starte projekter meget tidligere end de 21 dage.
Held og lykke med det.
Hilsen Tina