Spørgsmål til sexolog Tanja Glückstadt fra bruger på Graviditet.dk
Kan man være gravid og samtidig bløde lidt? Min menstruation er kommet en uge for sent og er ikke nær så kraftig som normalt…
Vi har fået et spørgsmål fra en ung pige som er i tvivl. Spørgsmålet er ikke omfattende, men til gengæld mener vi at emnet har stor almen interesse og viser det derfor alligevel. Læs sexolog Tanja Gluckstadt svar her…
Hej N.
Man kan godt være gravid, og samtidig bløde lidt. Det må dog ikke gøre ondt eller bløde meget, for så kan det tyde på der er noget galt, og man skal derfor gå til lægen med det samme. Er man generelt i tvivl, om man er gravid eller om der er noget galt med ens graviditet, fordi man er begyndt at bløde, så opsøg lægen uanset hvad.
For at være sikker på, om du overhovedet er gravid, så kan du tage en graviditetstest, da det er svært at vurdere ud fra dine informationer, om det er en decideret graviditet på trods af blødning.
Du ønskes alt det bedste.
Kh
Tanja
Hvad mener du? Har du oplevet at bløde under en graviditet? Skriv en kommentar…
Jeg har prøvet at bløde under graviditet. Første gang jeg var gravid (endte i provokeret abort) fik jeg stadig menstruationer langt hen i graviditeten. Det var først da blødningerne begyndte at komme med 2 ugers mellemrum og til gengæld kun varede få dage, hvor jeg var vant til en uges blødning, at jeg fik mistanke om, at der var noget galt. Derfor opdagede jeg først, da jeg var 17½ uge henne, at jeg overhovedet var gravid. Jeg fik foretaget en abort da jeg var 18½ uge henne (jeg boede i USA på dette tidspunkt).
jeg har blødt et par gange under min nuværende graviditet i forbindelse med samleje. Blev først enormt bange men det viste sig heldigvis at det ikke er unaturligt.
hvis man får sin menstruation som man altid plejer, er man så gravid?
Hej, Min mand og jeghar forsøgt i næsten 2år på at få nummer to. Vi har prøvet med inseminering 5 gange men valgte så at stoppe for næsten 2 måneder siden. I onsdags stod jeg så mirakuløst med en positiv test. Men allerede lørdag aften begyndte jeg at pletbløde hvilket fortsatte hele søndagen. Idag mandag fik jeg lavet en blodprøve og skal igen onsdag morgen havde foretaget en blodprøve og derefter får jeg svar på om jeg har tabt det. I løbet af idag har jeg blodt temmelig meget og tænker desværre det værste :0(
Jeg er meget i tvivl om jeg er gravid. Det er efterhånden over knap 8 uger siden jeg havde min sidste menses, og jeg ved ikke rigtig hvad jeg skal tro. Jeg tog en test for lidt over 2 uger siden, og den var negativ. Fik dog at vide, at det kan den sagtens være når jeg kun var små 2 uger over tiden. Jeg har stadig ikke fået min menses, men der kommer lidt lyserødt slim. Ikke meget, men nok til at jeg ikke rigtig kan finde ud af hvad der sker. Det har stået på de ca. 1.5 dag, og nu overvejer jeg stærkt at tage op forbi min læge. Er det for tidligt, eller har i mon andre råd.
Tanja
Hej Tanja.
Det er faktisk ganske normalt at have sådan noget rødt/lyserødt “udflåd”, omkring den tid hvor man skulle have haft sin mens, hvis man er gravid.
Hvis jeg var dig, ville jeg tage en test mere, og hvis den også er negativ, ville jeg lige kontakte lægen.
Birgitte
Hej allesammen..
Min kæreste og jeg er bleve enige om at vi gerne vil have et barn:) Hvilket jeg er utrolig glad for:) men jeg er begyndt at pletbløde, har blødt hver dag, men meget lidt siden min sidste menses d. 15 marts altså 7 dage.. så stoppede det endlig og vi dyrkede sex, men næste morgen havde jeg blødt lidt igen. Så mit spørgsmål er om man egentligt godt kan blive gravid når man pletbløder??? Håber i har nogle gode svar:)
Kram
hej Jeg er meget i tvivl om jeg er gravid eller ikke har test mig to gang men det kommet posativ ud. men jeg er begyndt at blød.. hvofor mune
hej…
jeg har været sammen med min kæreste uden vi har brugt noget som helst prævention.. nu tvivler jeg på om jeg ikk er gravid?? jeg er begyndt er være overtræt, kvalme..osv.
skulle have haft min menses her den første uge i måneden, men den var der heller ikke. og desuden har jeg testet to gange hvor den viser negativ..men jeg tænker måske om det er for tidligt at teste nu??..
min menses sidst: 06-08-09.
håber der nogen der kan hjælpe??
hej.
kan man godt få sin menstruation vis man er gravid?
og jeg fik min menstruation, lige dagen efter, men
jeg tror kun den har varet i 3 dage, og jeg blødte
meget, men jeg tror den er begyndt at komme igen.
kan det tyde på noget?
Kære Tanja!
Jeg er meget tvilv om jeg er gravid. Min mand og jeg vi har prøvet med at får barn nummer to i nogle månede, men mislykkes.
Jeg havde min menstruation fra d.19.11.09 til d.25 /ca 26.11.09. Men så blev jeg syg lige pludselig. Meget høj feber,opkastning og var syg. Imens har jeg stædig blødning? Synes det er godt nok mærkeligt. Jeg ved ikke hvad om jeg er graved eller er det p.g.a. syddom.
Kan man stædi har blødning?
Hej.
Jeg er en pige 17 år og er igang med min uddannelse. For 1 uge siden havde jeg samleje for første gang. Pga menstrations smerter havde jg været på p-piller i 3 uger før. Da jeg var dårlig til at huske og tage dem på samme tidspunkt hverdag, tog jeg nogle om morgen igen. Under samlejet brugte vi ikke kondom da jeg jo var på p-pillen. Jeg snakkede derefter med en veninde næste dag, der mente at det nok var bedst jeg tog en fortrydelsespille, bare for at være sikker, nu da jeg ikke havde været så godt til at tage p-piller på samme tidspunkt. Fortrydelsespillen blev taget efter 2 døgn og 7 timer.
Jeg er nu begyndt at blive utrolig da jeg skulle have haft min menstration for 8 dage siden.
Ved ikke om det skyldes at jeg lige er startet på p-piller, fortrydelsespillen eller graviditet?
Hvad mener i?
Hilsen Sofie
.hej (:
– jeg er meget i tvivl om jeg er blev et gravid eller ej?
jeg skulle ha haft min menstration d. 4 januar, og er ikke kommet.
.og i sidste uge d. 25 feb, blødte jeg jeg nærmest som et ” vandfald “. jeg bløder meget, og har jeg gjort lige siden. Har kraftige smerter i maven, kvalme, opkastning osv.
Det skal lige siges at jeg har taget 2 teste, som var både negativ og positiv.
– Kan det skyldes at jeg er gravid, måske jeg har tabt fostereret, eller?
Hilsen Sasse, 18 år
jeg har været sammen med min kæreste, også kom han inden i mig med et uheld, og jeg og min mor snakked om symtomer til at være gravid, og dem har jeg allesammen?
men jeg har min mins nu? men det er vildt mærkeligt, fordi jeg plejer og bløder virkelig meget, men gør jeg ikke nu? skal jeg prøve og tage en test? eller skal jeg bare lade vær, og alle jeg har snakket med om det siger nok at jeg er det, for har virkelig mange symtomer til det ?, jeg kunne rigtig godt tænke mig at blive gravid så håber på nogen lige kan svare mig?
Sabina 18 år.
jeg synes du skal tag en prøve ved lægen og se om du er gravid eller ej.Det er bare min menning men du bestemmer jo selv.
Hej Sabina.
Det er faktisk meget enkelt….køb en graviditetstest eller henvend dig hos din læge. Så ved du det med sikkerhed.
Held og lykke
Carina
hej jeg vender mit 6 barn, det var ikke planlagt men vil beholde det, har haft her i 9 uge en brugnlig lidt slimet blødning . har samme dag det startet været med i en traktor ud af en megetg ujævn vej, blødningen kom samme aften og var stoppet kort efter, men er nu aligevel i tvivl om jeg er ved at midste den lille.Håber virkelig den bliver nu da den er kommet der ind.